Dynamictaping

Dynamictape

DYNAMICTAPING – Dynamické tejpování = Biomechanické tejpování (www.dynamictape.com)

 

DynamicTaping (DT) je absolutní novinkou v České republice vyvinutou australskými muskuloskeletálními fyzioterapeuty (Ryan Kendrick, MPhtySt, BPhty).

Pomocí DT dosahujeme stejných účinků jako při kineziotejpování. Dynamictape (dynamická páska) byl ale navržen za jiným účelem než kineziotape. DT navíc hraje nezastupitelnou roli v tejpování „celého pohybu“ – tzv. biomechanického tejpování. Dynamictape je totiž roztažitelný nejen do délky, ale také do šířky. Usnadňuje tak provedení žádaného pohybu při současném ochranném stabilizování kloubu bez omezení rozsahu pohybu (jiné tejpy se často srolují). Ze všech současně využívaných tejpů (kineziotejpy, pevné tejpy) je dynamictape nejvíce protažitelný, čímž usnadňuje pohyb nejvýrazněji.

DT zachovává plný rozsah pohybu a stejně dobře může pomáhat pohybu nebo jej odporovat. Přitom můžeme přímo ovlivnit mechanické chování tkání, např. příliš přetěžované šlachy u tendinopatií.

V podstatě pracuje jako guma – zpomaluje a absorbuje zatížení, a ukládá energii, když je brždění dokončeno, která je posléze využita při zrychlení pohybu.